Ciekawostki o Atenach



Uwielbiam czytać ciekawostki o miejscu, do którego jadę. Zmienia to moją perspektywę i to jak odbieram to co widzę. Dlatego przygotowałam małą listę ciekawostek o moich ukochanych Atenach.



Dlaczego miasto nosi imię greckiej bogini mądrości? Wiąże się to z mitem o kłótni Posejdona z Ateną, którzy bardzo chcieli nadać imię miastu. W końcu Zeus zdecydował, że to mieszkańcy wybiorą nazwę. Miasto dostanie nazwę tego Boga, który podaruje miastu najbardziej przydatny prezent. Wygrała Atena, która podarowała sadzonkę, z której wyrosło drzewko oliwne. Grecy wierzyli, że będzie to najbardziej przydatny towar w życiu codziennym... no i zakochali się w smaku oliwek! Mieli chyba dobre przeczucie, ponieważ Grecja jest  trzecim największym producentem oliwek na świecie.



W Atenach mieszka połowa populacji całej Grecji – ok. 5 milionów osób. Czujecie to? Na szczęście miasto jest naprawdę ogromne, dlatego każdy może znaleźć dla siebie swobodnie miejsce. W większości dzielnic jest bardzo dużo atrakcji, tawern, pubów, sklepów więc nie ma potrzeby, tak jak u nas, pójść do centrum „żeby się działo”.



Prawo budowlane mówi o tym, że maksymalna wysokość budynków to 30 metrów. Powodem jest to, że to właśnie Akropol ma być najwyżej położonym miejscem i każdy ma mieć dostęp do jego widoku.



Znajduję się tam najstarszy stadion świata (776 roku p. n. e.) Panathinaiko Stadio, na którym odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie (na czas igrzysk wstrzymano wszystkie wojny). Zwycięzca otrzymywał wieniec z gałązek oliwnych oraz stawiano dla niego pomnik w rodzinnym mieście i pisano o nim wiersze.

Ateny są „kolebką cywilizacji”, jest to miasto narodzin demokracji, filozofii zachodniej, gier olimpijskich, nauk politycznych, literatury zachodniej, głównych zasad matematycznych i teatru. To na ich placach Sokrates wykładał filozofię, a Sofokles i Eurypides wystawiali sztuki teatralne. W muzeum narodowym dowiecie się wszystkiego o początkach zachodniej cywilizacji i zobaczycie ciekawe zabytki prehistoryczne.



Metro to podziemne muzeum. Na wielu stacjach metra można zobaczyć starożytne ruiny i zabytki wraz z tabliczkami z opisem.

Średnia roczna temperatura to 18,5°C (zazdro). W zime średnia temperatura to około 10°C, latem 28°C. W zimę czasem pada śnieg, najczęściej w dzielnicy Kifissia, która znajduję się blisko góry Parnitha. Ta dzielnica jest bardzo zielona, jest tam pełno drzew, przez co temperatura jest niższa niż w centrum o około 3-4 stopni.  Jest to super miejsce w lato na ucieczkę przed upałem.

W Atenach jest zarówno dostęp do morza jak i gór. W zależności  od tego na co macie ochotę: wędrówka szlakiem górskim czy kąpiel w morzu - tam jedziecie. Nad morze od centrum dostaniecie się w około 30 min, a w góry około 45 min.



Pod ulicami Aten... płyną rzeki!

Na drzewach przy ulicach rosną pomarańcze. Są to dzikie pomarańcze, lepiej ich nie jeść, ponoć są gorzkie.



Jest to miasto, które (moim zdaniem) pasuje do każdego. Jeśli jesteś człowiekiem, który lubi tempo, dynamikę, rozwój to z pewnością miasto pochłonie Cię. Z drugiej strony jeśli jesteś wyciszony, cenisz sobie spokój i harmonię to masz morze i góry, które Cie uszczęśliwią.



Życie Ateńczyków toczy się nie tylko na ziemi, ale i na dachach budynków. Oprócz knajp i barów, na dachach również znajdziesz hotele z basenami.

Po pracy bardzo dużo Greków spędza czas w knajpach i tawernach, w których przesiadują godzinami sącząc kawę czy wino. Co ciekawsze, prawie w każdej knajpie gdzie się pójdzie czy w centrum czy na przedmieściach jest tłum. Grecy lubią bardzo dużo czasu spędzać ze sobą  na świeżym powietrzu.



Większość uliczek jest jednokierunkowych. Nie tylko w centrum, wszędzie. Więc jak źle skręcicie to oj…

Korki? Muszą tam być ogromne korki skoro mieszka tam pół populacji Grecji, co? A no powiem Wam, że jest o wiele lepiej niż w Polsce. Głównie dzięki 3 liniom metra. Dodatkowo logistyka świateł to jakiś majstersztyk! Wszystko idzie płynnie, w centrum przed dojazdem do świateł z daleka wyświetlają się sekundy po których światło zmienia się na czerwone, tak samo przy pasach dla pieszych. Wiesz za ile czasu będziesz miał zielone, więc się tak nie irytujesz.

W Atenach działa przez cały rok wesołe miasteczko "Allu! Fun Park". Podzielone jest na część dla dzieci i dla dorosłych. Jak chcecie poczuć trochę adrenaliny to idźcie na turbo wysoką karuzelę. Emocje są niesamowite, no i można zobaczyć całe Ateny i morze z góry!

 

A co jeśli nie macie kasy na wakacje na wyspie? Albo wakacje all inclusive?

 

Polećcie do Aten i zarezerwujcie nocleg przy morzu - najlepiej na Vouliagmeni-Voula albo na Glyfadzie.  Macie tam mnóstwo plaż z palmami i sportami wodnymi oraz beach bary – zupełnie jak na wyspie. Jest tak samo pięknie, a zyskujecie tym, że wieczorami możecie zwiedzać miasto. My często weekendami robimy mikrowakacje w Atenach latem - reset idealny. 

 



Czym poruszać się po mieście?

Najłatwiej przemieszczać się metrem, ponieważ są aż 3 linie. Bilety kupicie na każdej linii metra i kasujemy przed bramką (nie w metrze). Są też trolejbusy i autobusy (żeby się zatrzymały musicie stanąć na przystanku i pomachać, bez tego pojadą dalej). Są też żółte taxówki, które kosztowo wychodzą podobnie jak taxówki z aplikacji. Ubera nie ma (Grecy zrobili  z nim porządek).

Ciekawostka 1: Prawie nikt nie jeździ tam rowerem.

Ciekawostka 2: Skutery i motory są tam wszędzie! Dostawcy z tawern przyjeżdżają w 90% na skuterach i nie ma tam dodatkowej opłaty za dostawę.

Ciekawostka 3: Bardzo popularna jest tam dostawa kawy (freddo espesso/freddo cappuccino). Prawie każdy zamawia kawę do pracy. Nie ma minimalnej kwoty zamówienia, można zamówić nawet 1 kawę i też nie ma dodatkowej opłaty za dostawę.

Możecie wynająć również samochód, żeby poruszać się po Atenach. Polecam tą opcję tylko, jeśli planujecie wyruszyć na plaże poza Atenami - Vouliagmeni albo na punkt widokowy na zachód słońca- Sounio.


W centrum ciężko jeździ się autem, zresztą jest takie prawo, które mówi o tym, że w centrum w dni parzyste (oprócz weekendów) mogą wjeżdżać tylko samochody o parzystej ostatniej cyfrze rejestracji, a w dni nieparzyste na odwrót (ma to zminimalizować ruch na drogach).

Jak dostać się z lotniska do centrum?

Są 3 opcje:
1)    Metro – koszt  do centrum 10 euro/os., jest połączone z lotniskiem, bilety kupujecie przed wejściem do metra
2)    Autobus- Numer X95, 7 euro/os, przystanek jest przed lotniskiem, bilety kupujecie u kierowcy
3)    Prywatny transfer (autem/minibusem) jest tego pełno, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę albo napisać posta na grupie na fanpage FB „Polacy w Atenach”, na pewno szybko ktoś prześle ofertę. Najczęściej opłaca się to od 3 osób.


 

Jest to naprawdę ważne! Miejsce gdzie zarezerwujecie nocleg nie powinno być dyktowane tylko ceną. Bo albo wrócicie i będziecie narzekać, że te Ateny jakieś takie brudne, brzydkie i niebezpieczne albo będziecie oczarowani ilością wrażeń i atrakcji. Zrozumcie, że mieszka tam 5 milionów RÓŻNYCH ludzi (nie tylko Greków) więc nie każde miejsce będzie jak z pocztówki. 

 

 ODRADZAM nocować w tych dzielnicach:

 

1.    PLAC OMONIA i w pobliżu
2.    PSIRRI
3.    METAXOURGIO
4.    PLAC VATHIS
5.    PLAC VIKTORIA

Najczęściej w tych dzielnicach noclegi są najtańsze. Jest blisko centrum i Akropolu - ten atut kusi najbardziej, ale nie warto ;) Jest tam dużo emigrantów, dzielnice są niezadbane i niebezpieczne.

 

ZACHĘCAM nocować w tych dzielnicach:

 

1.    THISIO
2.    MONASTIRAKI
3.    PLAKA
4.    SYNTAGMA
5.    PETRALONA
6.    KOUKAKI
7.    NEA SMIRNI
8.    KIPSELI
9.    METS

Jest tam bezpiecznie i blisko centrum.

Tip: Nie noście ze sobą w Atenach dokumentów i dużej gotówki (zwłaszcza w metrze), dowód nigdy nie jest Wam potrzebny(oprócz wypożyczenia auta). Jedyny dokument przydatny to legitymacja studencka, na nią wchodzicie na Akropol za darmo (wejście normalne kosztuje 20 euro). 

 

A co robić w Atenach? Poczytacie w tym artykule. 

Marta

Post a Comment

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates